Güvensizlik artıyor: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldıktan sonra şiddet hattına gelen ihbarlar azaldı

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı raporuna göre, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının ardından şiddet ihbarlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Bu yılın ilk beş ayında hatta gelen çağrı sayısı bin 646 iken, geçen yıl aynı dönemde 2 bin 477 çağrı kaydedilmişti. Bu azalma, kadınların artan güvensizlik hissiyle daha az yardım arayışında bulunmasına işaret ediyor.

Koruma ve ihmal vakaları

Federasyon Başkanı Canan Güllü, İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesinin ardından kadınların korunma konusunda yetersiz kaldığını ve cezasızlık endişesinin ihbarları azalttığını vurguladı. Güllü, “Evden gitsem ne olacak ki?” düşüncesiyle kadınların şiddet durumlarında yardım istemekten vazgeçtiğini belirtti. Ayrıca, kadınların polise yaptığı başvuruların ciddiye alınmaması gibi durumlar da ihbar azalmasına katkıda bulunuyor.

6284 Sayılı Kanun’un etkin uygulanması çağrısı

Her gün bir kadının şiddet kurbanı olarak hayatını kaybettiği Türkiye’de, uzmanlar 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un etkin uygulanmasının hayati önem taşıdığını vurguluyor. Cumhuriyet’e konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Esin İzel Uysal, kanunun uygulanması halinde pek çok kadının hayatının kurtulabileceğini belirtiyor ve kadınları bu mücadeleye aktif katılım göstermeye çağırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir