Caydırıcılık nerede?

Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrası yaşanan olaylar bize Türkiye Futbol Federasyonu’nun disiplin talimatlarının değişmesi gerektiğini gösterdi. Trabzonspor’a böylesine kapsamlı bir olay karşısında verilen ceza bundan sonra taraftarların sahaya girmesi konusunda caydırıcı olabilir mi?
Ya da başka bir kulüp taraftarını caydırır mı?
Bence caydırmaz.
Öyleyse ne yapılmalı?
Örneğin bu maçtan sonra Trabzonspor’a önümüzdeki yıllarda yapılacak olan dört Fenerbahçe karşılaşmasını seyircisiz oynama cezası verilseydi caydırıcı olabilir miydi?
Bence sonuna kadar olurdu.
Fenerbahçe maçları Trabzon şehri için ayrı bir olay. Dört yıl boyunca bu olayı ya da heyecanı yaşayamamak ve ezeli rakibinin seyirci dezavantajı olmadan oynamasına izin vermek tam bir pişmanlık olabilir.
Tabii bununla da bitmiyor.
Bu ceza gündemde oldukça gergin geçen derbilerde bile taraftarlar sadece maça odaklanabilir. Hiç kimse önümüzdeki yılları riske sokmak istemez.
Tabii teknik olarak gerçekleşebilir mi onu bilmiyorum.
Bu sadece benim fikrim.

***
Niye 4 gün beklendi?
Şanlıurfa Süper Kupa finali geçtiğimiz haftaydı.
Yaşananlar malum.
Dört gün sonra da TFF, VAR’a yabancı hakem getirdiğini açıkladı.
Peki bu kararı 4 gün önce alıp, finale getirseydi ne olurdu?
Fenerbahçe’nin şartlarından birisiydi.
Getirseydin Fenerbahçe’nin sahaya çıkmamak için ortaya koyduğu argümanların en önemlisini ortadan kaldırmış olurdun.
Bunu düşünmek bu kadar zor muydu?

***
Burhan Uslu ve sağlık sorunları!
Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı aldığı dönemlerde Burhan Uslu vardı. Türkiye’nin en iyi ortopedistlerinden birisi. Halen de öyle…
Sarı-kırmızılı takımın o dönemlerdeki en önemli ismi ve gizli kahramanıydı. Tarak kemiği kırık oyuncuyu bile sahaya çıkarıp oynatmayı başarırdı. Hatta çok iyi hatırlıyorum o zamanlar Fenerbahçeli ve Beşiktaşlı futbolcular dahi zaman zaman Burhan hocaya gelirdi. Hem de 20 yıllık geri bir teknoloji ile o başarıyı yakaladı adam.
Bir de onun yardımcısı masör Mehmet Akpençe vardı. Doktorlara taş çıkartırdı. Tam bir ekip çalışmasıydı. Ama normali bu değil mi? Takımına büyük yatırım yapıyorsun, onları beceriksiz ellere bırakmak doğru olur mu? Fatih hoca malum zor adamdır. Ama o bile bu ikiliden asla vazgeçmedi.
Yani diyeceğim Fenerbahçe için bir Burhan Uslu ve Mehmet Akpençe bulmak zor muydu?
Üstelik denenmiş ve geçmişte başarısız olan insanları görevlendirmek, milyon euroluk oyuncuları onlara emanet etmek nasıl bir cesarettir?
Peki böyle bir konuda hocanın söz hakkı olur mu? Olmaz, olmamalı.
Takım kurmak sadece futbolcu getirmek değildir.
Onların destek ekiplerini de en liyakatlı olan kişilerden oluşturmaktır takım kurmak.
Fenerbahçe, Yunan takımı Olympiakos’u eler mi?
Bence rahat eler.
Ama bir aksilik olursa ki – Fenerbahçe söz konusu olunca her türlü aksilik yaşanabilir – bana göre bunun tek suçlusu Fenerbahçe sağlık ekibi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir